تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

دامهای سبک استان ایلام علیه بیماری PPR مایه‌کوبی می‌شوند /برنامه‌ریزی برای ارتقا میزان تولید شیرخام

  واکسیناسیون دام سبک

  مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: تا پایان امسال همه جمعیت دام سبک استان ایلام علیه بیماری PPR مایه‌کوبی می‌شوند.

  وهاب پیرانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دهلران اظهار داشت: از جمله بیماریهایی که در سال‌های گذشته خسارات زیادی را به جمعیت دامی استان وارد کرد بیماری طاعون نشخوارکنندگان بود.

  وی افزود: این بیماری که با علایمی هم‌چون تلفات بالا در سنین ابتدایی دام همراه است به دلیل تشابهاتی که با بیماری طاعون گاوی از حیث بالینی و پاتولوژیکی دارد به بیماری طاعون نشخوارکنندگان معروف شده است.

  مدیرکل دامپزشکی استان ایلام تصریح کرد: اولین بار این بیماری سال 1374 در سطح کشور توسط کارشناسان این اداره کل تشخیص داده شد و هنوز هم این بیماری خسارات زیادی را به جمعیت دامی کشور تحمیل می‌کند.

  وی ادامه داد: این بیماری در چند سال گذشته تلفات فراوانی را در جمعیت دامی هدف خود در مناطق مختلف استان ایلام به بار آورد که به همین منظور امسال عملیات مایه‌کوبی صددرصدی را در برنامه‌های مبارزه‌ای خود گنجانده‌ایم.

  پیرانی با بیان اینکه به لحاظ تناسب جمعیت دامی با جمعیت انسانی این استان یکی از بالاترین جمعیتهای دامی کشور را دارد گفت: حفظ این سرمایه عظیم و ارزشمند از جمله وظایف ذاتی دامپزشکی است.

  وی اظهار داشت: برای پوشش مایه‌کوبی صددرصدی جمعیت دام هدف این بیماری بیش از 2 میلیون دز واکسن PPR توسط اکیپهای مایه‌کوبی این اداره در مناطق مختلف استان مصرف می‌شود.

  مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: با توجه به اینکه این استان دارای کانونهای متعددی از این بیماری است در سال گذشته نیز بیش از یک میلیون و 300 هزار دز واکسن برای مبارزه با این بیماری در جمعیت دامی استان تزریق شده است.

  81 هزار تن شیرخام در استان ایلام تولید شد

   معاون بهبودات دامی سازمان جهاد کشاورزی ایلام اظهار داشت: در سال گذشته 81 هزار تن شیرخام در استان ایلام تولید شده است.

  وی گفت: در سطح استان ایلام 390 واحد گاوداری شیری دارای مجوز ثبت شده است که از این تعداد تنها 210 واحد آنها به صورت فعال و نیمه فعال فعالیت دارند و 180 واحد به طور کلی تعطیل است.

  مجتبی شیرخانی تصریح کرد: در برنامه‌های معاونت بهبودات دامی استان گسترش پرورش گاوهای دو منظوره با اولویت پرورش گاوهای سمینتال در دستور کار قرار دارد.

  وی افزود: امیدواریم با اجرای این پروژه سطح تولید شیر استان ایلام نیز به 84 هزار تن برسد.منبع تنسیم

  جمع اوری از محمدحمیداغال


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : استان ,بیماری ,ایلام ,دامی ,جمعیت ,مایه‌کوبی ,استان ایلام ,جمعیت دامی ,مدیرکل دامپزشکی ,بیماری طاعون ,دامی استان ,مدیرکل دامپزشکی استان ,دامپز ,
  دامهای سبک استان ایلام علیه بیماری PPR مایه‌کوبی می‌شوند /برنامه‌ریزی برای ارتقا میزان تولید شیرخام

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر